Вход

Забравих си паролата!

Намерете ни във facebook
Твоето късметче
Latest topics
» Търся аниме
Нед Юни 25, 2017 2:03 pm by lipsitooo®

» Кулинарни мисии. (Наруто) - КОМЕНТАРИ
Пон Юни 05, 2017 11:39 pm by Death_Angel

» Първия ми фик ( мисля заглавието ) ;д
Пон Юни 05, 2017 10:24 pm by Death_Angel

» Кулинарни мисии. (Наруто)
Нед Юни 04, 2017 10:16 pm by WeHeartIt

» Малко и от мен - Крис
Съб Юни 03, 2017 12:51 am by Chris

» Сълзите на Лалето +18
Вто Май 30, 2017 10:22 pm by Death_Angel

» Моето Наруто форумче
Вто Май 30, 2017 10:12 pm by Death_Angel

» Сълзите на Луната
Съб Май 27, 2017 3:09 pm by Death_Angel

» ( Коментари) Нечистокръвният наследник на Катарската империя
Сря Май 24, 2017 11:23 pm by Death_Angel

» Нечистокръвният наследник на Катарската империя
Сря Май 24, 2017 11:15 pm by Death_Angel

» ~Намисли съществително преди да влезеш!~
Вто Май 23, 2017 8:51 pm by Death_Angel

» Да бройм до безкрай ..
Вто Яну 24, 2017 12:45 pm by streleca_stz

» Обичаш или не обичаш !?
Вто Яну 24, 2017 10:58 am by IVE-STORM(bg)

» One shot fic - THE NEW BEGINNING * Sasuke meets Sakura
Съб Яну 21, 2017 2:02 am by sita

» *--:ЛАФЧЕ:--*
Сря Яну 11, 2017 1:53 pm by IVE-STORM(bg)

» Всички заедно. ( Наруто ФенФикшън )
Пон Окт 31, 2016 8:29 pm by Shizuka

» Една душа, едно желание
Вто Сеп 20, 2016 7:30 pm by justwannabeone

» С кого?
Вто Авг 30, 2016 12:42 pm by IVE-STORM(bg)

» Ctrl+V игра
Вто Авг 30, 2016 12:36 pm by IVE-STORM(bg)

» Aniventure 2016
Вто Авг 30, 2016 12:34 pm by IVE-STORM(bg)

» Горките родители на богатите деца - Епизод 64 - Бг Аудио
Чет Авг 18, 2016 11:35 pm by galia_del4eva@abv.bg

» Пламък.
Вто Юли 05, 2016 6:43 pm by justwannabeone

» непопулярно-популярно
Нед Юли 03, 2016 3:36 pm by desi78

» Кой хокаге е направил най-много за страната?
Сря Май 25, 2016 4:58 pm by desi78

» Starway
Вто Яну 19, 2016 2:35 am by Lifeholic

Top posting users this week

Съвети за писането на фикове

Създайте нова тема   Напишете отговор

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Предишната тема Следващата тема Go down

blue Re: Съвети за писането на фикове

Писане by Butterfly on Съб Фев 16, 2013 10:21 am

Не съм влизала от много време във форума, главно поради факта, че в личен план съм ангажирана и нямам време. Не искам да навлизам в подробности, но днес ми се отваря малко възможност да се включа в подновения де*ат за таланта, има ли го, няма ли го, как се постига - с труд, с постоянство или с нещо друго... Не мога да се сетя точно, но май съм изказвала мнение тук и с риск да се повторя, ще напиша мнението си пак.

Първо: Любче, мила, благодаря ти, че ме оценяваш за редактор, най-малкото защото това е доста отговорна задача, на която й трябва безпристрастност и запас от знания - не само правила в пунктуацията и правописа, но и в ред други маловажни подробности, които в съвкупност представляват целия свят на писателското поприще. Верно, че аз донякъде се справям, да, но и аз имам нужда от корекция, от човек, който да ми покаже незабележимите грешки, които убягват дори и на мен. Друг е въпроса, че редактора е безпристрастен и гледа на предоставения текст като бланка за попълване на липсващи данни. Това е добре, това не е, тук трябва запетая или две точки, но не и тире, тук е добре да се почне на нов ред, това е в кавички - отделяш авторова реч от тази на героя и т.н. Това от гледна точка на редактора е лесно, но аз обаче навлизам по-дълбоко и следователно греша. Защото когато аз редактирам нещо, налагам стил, който наподобява моя, а това е натрапване и в не е интерес на пишещия. Моят стил е тежък, трудно асимилиращ, клонящ към готиката и описването негативни чувства - когато описвам болката съм в стихията си, целя да напластявам образите с редуващи се чувства и често залагам на психологически нишки, които водят от едно състояние до друго. При мен липсва повествованието и редуването на случка след случка - обикновено да се прехвърля от една сцена в друга го правя с едно, две изречения и отново наблягам на емоция. Ето защо и всичко, което пиша звучи добре в рамките на психарията и дълбоката драма, но комедии и романтики са ми трудни. Бидейки откровена докрай, ще кажа, че нямам усет за романтика и някак си не мога да усетя героя, ако няма нещо по-дълбоко от описаната любов в романтичните фикове, но нямам нищо против тях, нито тези, които ги пишат. От тук следва, че след като някои от стиловете са ми трудни, аз не ставам за редактор, мога само да дам мнение кое не ми харесва, но такова, което коригира и насочва, не трябва дори да изказвам, защото най-много да объркам човека, който го пише.

Разбрах това след няколко години, прекарани във форума и серия от дрязги с някои потребители, които едва ли не подеха поход срещу мен и за това колко съм гадна и несправедлива. Разбира се, не съжалявам за нищо, което съм казала или направила, но от тогава си взех бележка, да премълчавам всяка критика, която не ми е поискана. smile

Второ: Човек се ражда с талант. Или го има, или го няма. Онова, което постигаш с много труд, онзи, който го има вътре в себе си, го прави за миг. Същото е като да си влюбен - или обичаш или не, не можеш да го постигнеш с времето или насила. В общи линии всеки го разбира сам за себе си и никой не е фактор за другия, т.е. нека всеки, който има желание да пише, да пробва. Така ще се получи като закона на пробата и грешката - научваш дали имаш талант след време.

Относно последния пост на Любчето, който предния потребител е цитирал, в желанието си да покаже, че не е разбрал, ще поясня така, както го разбирам аз. В частност думата писател се разбира от публиката по различен начин, но целта е една ( '' Начинът, по който възприемат различните народи думата ''човечество'' е различен, единствено целта е една.'' ). И другото - докато човек не опита, не знае дали може или не, дали има талант или не ( ''Хора, които нямат понятие как се пилотира един обикновен самолет, се качват и доказват своите смелост и сили.'' ).

Така че пожелавам на всички, които някога се пробват да пишат, страшно много ентусиазъм, желание и муза и никога да не се предават след критиката, която несъмнено биха получили дали от мен или от някой друг! smile

Butterfly
Ако можех да летя, никога не бих докоснала земята... дори да съм с прекършени криле...

http://place-the-butterfly.webnode.com/
Butterfly
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел

Female
От : Earth
Дата на рег. : 18.11.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Naruto Shippuuden, Monster, Higurashi No Naku Koro Ni, Kuroshitsuji, Elfen Lied, One Piece, Berserk, Neon Genesis Evangelion, Soul Eater, Mirai Nikki, Byousoku 5 Santimeter, Samurai Champloo

Върнете се в началото Go down

Писане by justwannabeone on Съб Фев 16, 2013 1:43 pm

liuba4e, и аз много ти благодаря за... рекламата? :d Много приятно ми стана от онова, което си написала в предпоследния си коментар и съм ти наистина благодарна.
Но и аз съм на мнение, че таланта или го има, или не. Това, което можеш да получиш е техниката. Как да пишеш, как да структурираш текст, да го направиш интересен или завладяващ, или всичко онова, което да предизвика читателя да чете. Но хората имат различно мение за това кой има талант и кой няма и наистина, както каза Butterfly, всеки който иска да пише нека пробва, нека види. Човек няма как да разбере преди да се е опитал.

justwannabeone
Учaщ се
Учaщ се

Дата на рег. : 26.01.2011

Писане by liuba4e on Нед Фев 17, 2013 10:27 pm

XAbyssXx написа:Това какво общо има с темата?

Преди време се ядосвах, че хората не разбират това, което казвам. След време, мило момиче, разбрах, че не обяснявам добре. Съжалявам. Ходила съм на логопед... Май не е помогнало. Ще ме прощаваш. И накратко, цитатът от ''Денят на независимостта''... Означава, че ако не опиташ, никога няма да разбереш. Да се предадеш, означава, че талантът се е оказал евтина причина, която е била загуба на време. Само хората с талант ще успеят. Това е с прости думи. Опростена версия на превода на Мария.

justwannabeone написа: liuba4e, и аз много ти благодаря за... рекламата?

Помните ли онази реклама за млякото ''Родопея'' - ''Хайде стига с тези реклами. Родопея няма нужда от реклама, който го е опитал знае.'' Постът ми не бе с цел да се помазня или да се покажа... Думата реклама ми изглежда... не на място. Рекламата е за тези, които нямат покритие. Това не е реклама (нямате нужда от такава), а помощ към момичето. Аз уважавам творчеството ви. Гордея се с вас, но не дейте да тълкувате думите ми по този начин. Вие сте едно от малките неща, с които се гордея в тази страна.

Всеки има право на мнение. Миме, това е твоето. Ти имаш различна гледна точка. За мен талантът е вроден в желанието. Не онова желание, което те кара да се бориш, за да покажеш на какво си способен, за да се докажеш или просто, защото имаш нуждата да вършиш нещо... Желанието е нещо, което не те кара да се предадеш. Желанието е това, което те кара да се бориш. Той не е в гените или в кръвта ти... Той е в мечтите ти. Изпълва съзнанието ти. Това беше едно от нещата, за които спорихме аз и моята бивша учителка по бълг. ез. Това е моето мнение. Но си права, че за да твориш нещо, ти трябва талант.

А това с редакторството... Докато не опитате няма да разберете. Не искате ли да имате свои ученици? Хора, които да научат нещо от вас. Дори и знанията ви да са по - малко от тези на учителите. Когато бях в гимназията и танцувах, много се радвах, че хората ме питат за разни работи. Мисля, че не трябва да криете знанията си из писанията си. Истинският писател не e този, който пише с томове, а този, който дава своите знания на другите.

Безпристрастност? Миме, не го вярвам. Да налагаш мнението си и стила си... Все едно чудовището от Лохнес, да съществува. Успех на момичето, което и да е то. smile

Let all the heat pour down
I’m good as long as he’s around
He let’s me wear the crown
I do my best to make him proud
Now all my super ladies
I got my baby
If you got your baby, baby
[/center][img]
liuba4e
Състезател
Състезател

Female
От : Страната на Мухъла!
Рожден ден : 04.09.1993
Години : 23
Дата на рег. : 05.02.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: ,,Naruto'' , ,,Samurai 7'' ;

Писане by justwannabeone on Съб Дек 28, 2013 3:21 pm

Съмнявам се тук да е правилното място, но не знам къде другаде да попитам :D - Бих искала да пусна faith and hope отново, но е в стари фикове. Към кого да се обърна, за да я преместят?

justwannabeone
Учaщ се
Учaщ се

Дата на рег. : 26.01.2011

Писане by Kekkon on Пон Авг 25, 2014 11:31 pm

Така прочетох съветите и с някои неща съм съгласна,но с други не.Най-малко съм съгласна с това да не е фентази или Наруто еми извини ме,но аз например предпочитам да чета Наруто фикове и ако не е Наруто да е фентази,екшън като например:рицари,елфи,феи,пирати,чудовища и т.н. извинявам се ако според теб мисля погрешно

Отново се извинявам,че това съм аз.
Kekkon
Прохождащо
Прохождащо

Female
От : Varna
Рожден ден : 05.10.2000
Години : 16
Дата на рег. : 28.07.2014

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото